Dobro došli na portal Mreže Riječi

Čini se da je napokon razriješen liturgijski sukob koji je prijetio raskolom među katolicima u Indiji

Pobunjeni svećenici suočili su se s mogućim kanonskim posljedicama, uključujući ekskomunikaciju, ako ne prihvate liturgijske odredbe Sinode.


Liturgijski sukob u Siro-malabarskoj Crkvi, jednoj od istočnih Crkvi u punom zajedništvu s Rimom, napokon je, čini se, razriješen.

Više od pedeset godina pripadnici najveće katoličke zajednice u Indiji dijelili su se oko pitanja treba li svećenik tijekom svete mise biti okrenut prema narodu (versus populum) ili prema svetohraništu (ad orientem). Spor je trebala razriješiti kompromisna odluka donesena 1999. na Sinodi biskupa Siro-malabarske Crkve, prema kojoj bi svećenik tijekom službe riječi bio okrenut narodu, a tijekom euharistijske službe prema svetohraništu.

Dio klera, redovnica i laika nikada nije prihvatio spomenutu odluku već je inzistirao da se nastavi latinizacija obreda prema kojoj je svećenik tijekom cijele euharistije okrenut versus populum.

Iako je Vatikan podržao biskupe, implementacija odluke ostala je zamrznuta do 2021. i nove biskupske Sinode. No ponovni pokušaj uvođenja uniformirane liturgije doveo je do rasta tenzija, prijeteći čak raskolom, što je izazvalo i reakciju pape Franje. Vatikan je čak poslao posebnog izaslanika, slovačkog nadbiskupa Cyrila Vasila, da pomogne u razrješenju sukoba, ali njegova misija nije bila uspješna.

Inače, središte liturgijskog otpora je nadbiskupija Ernakulam-Angamaly, gdje je oko 450 svećenika i pola milijuna vjernika odbilo prihvatiti promjene. Nadbiskup Raphael Thattil i apostolski administrator nadbiskupije biskup Bosco Puthur zaprijetili su pobunjenicima kanonskim kaznama, uključujući ekskomunikaciju, ako do 3. srpnja ne prihvate služiti sinodsku liturgiju.

Do dogovora je, uz određeni kompromis, došlo u ponedjeljak 1. srpnja. Pobunjeni svećenici pristali su od 3. srpnja slaviti svetu misu u skladu sa sinodskim propozicijama nedjeljom i svetkovinama. Druge dane dopušteno im je predvoditi euharistiju okrenuti isključivo prema narodu, otkrio je vlč. Kuriakose Mundadan, tajnik prezbiterskog vijeća nadbiskupije Ernakulam-Angamaly.

Tako će latinizirani obred, koji je proglašen “zabranjenim” na još jednoj Sinodi, onoj iz 2023., ipak ostati prisutan u praksi.

“Ne želimo da u budućnosti više ikada dođe do prijepora oko euharistije”, poručio je Riju Kanjookaran, glasnogovornik Nadbiskupijskog pokreta za transparentnost, tijela koje okuplja svećenike, redovnike, redovnice i laike koji su predvodili žestoke prosvjede protiv biskupskih odluka.

“Zadovoljni smo što nam je Sinoda dopustila da zadržimo svoju tradicionalnu misu”, zaključio je Kanjookaran.

S obzirom na intenzitet i duljinu sukoba, vrijeme će pokazati hoće li kompromisno rješenje biti uspješno. Za sada se zna kako su najavljeni daljnji pregovori s “latinistima”.

Dodajmo da su do sada sve druge biskupije Siro-malabarske Crkve prihvatile služenje svete mise prema sinodskim propozicijama.

Siro-malabarska Crkva, prema tradiciji, vuče svoje korijene od apostola Tome koji je došao na jug Indije naviještati Radosnu vijest. Crkva trenutno broji 4,5 milijuna vjernika diljem svijeta, od čega 2,3 milijuna u saveznoj državi Kerala na jugu Indijskog potkontinenta.

Izvor: Bitno.net – Tino Krvavica

Post Tags
Share Post