Dobro došli na portal Mreže Riječi
 

Kina priznala ‘podzemnog’ biskupa, Vatikan ističe da se radi o ‘važnom napretku’

Biskup Shi čak je jedno vrijeme proveo u kućnom pritvoru, odbivši pridruživanje “službenoj” katoličkoj organizaciji pod kontrolom komunista


Sveta Stolica s velikim je zadovoljstvom primila na znanje odluku Kine da sukladno građanskom pravu prizna Melchiora Shi Hongzhena kao biskupa Tianjina, objavio je u utorak 27. kolovoza Vatican News.

Odluka o priznanju biskupa Shi Hongzhena od 27. kolovoza 2024. označava važan napredak u dijalogu između Vatikana i Narodne Republike Kine koji je izgrađivan godinama, piše u priopćenju Svete Stolice objavljenom u utorak.

Shi Hongzhen, rođen 7. listopada 1929., zaređen je 1954. za svećenika, a 1982. imenovan pomoćnim biskupom Tianjina. Od 8. lipnja 2019. na čelu je biskupije, gdje je naslijedio biskupa Stefana Li Sidea. Biskupija Tiajnjin ima oko 56.000 vjernika u 21 župi. U biskupiji djeluju 62 svećenika i veliki broj redovnica.

Sveta Stolica naglasila je u izjavi da odluka o imenovanju predstavlja pozitivan rezultat dugogodišnjeg dijaloga između Vatikana i kineskih vlasti. Priznanje biskupa Shi Hongzhena smatra se važnim korakom u promicanju odnosa između dviju strana i znakom napretka u složenim pregovorima o imenovanjima biskupa u Kini.

Sveta Stolica se nada da će ovo priznanje biti primjer za budući razvoj odnosa između Vatikana i Kine te da će pridonijeti jačanju katoličke zajednice u Kini.

Kako prenosi Catholic News Agency, Shi je bio dio “podzemne Crkve”, vjerne Vatikanu, te je jedno vrijeme proveo u kućnom pritvoru, odbivši pridruživanje “službenoj” katoličkoj organizaciji pod kontrolom kineskih komunista.

Podsjećamo, Kina i Sveta Stolica potpisale su 2018. privremeni sporazum prema kojem obje strane imaju glas u imenovanju biskupa. Radi se o pokušaju Vatikana da normalizira život katolika u drugoj najmnogoljudnijoj zemlji svijeta gdje su desetljećima žrtve progona.

Sporazum je obnovljen 2020. te 2022. godine, ali njegova implementacija nije uvijek tekla glatko te je u nekim katoličkim krugovima žestoko kritizirana.

Izvor: IKA

Post Tags
Share Post