David Choffnes i njegovi kolege u dva istraživanja obavljena 2018. i 2020. ispitali su više od 17.000 aplikacija u pokušaju da dobiju informacije o potencijalom curenju medijskih sadržaja s pametnih telefona
Većina korisnika pametnih telefona barem je jednom pomislila da ih njihov uređaj prisluškuje. Ta misao nije toliko neobična budući da mnoge aplikacije traže pristup mikrofonu našeg telefona. Privatnost nam je posebno važna kada nipošto ne želimo da ono što govorimo dođe do znatiželjnih ušiju, kao primjerice kada ispovijedamo svoje grijehe.
Koliko Crkva ozbiljno shvaća privatnost ispovijedi dovoljno govori činjenica da su pojedini sveci radije izabrali smrt nego da izdaju ispovjednu tajnu, kao i to da se svećenika koji bi odao ono što mu je rečeno u ispovijedi automatski kažnjava ekskomunikacijom.
Osim toga, Kongregacija za nauk vjere na čelu s tadašnjim prefektom Josepom Ratzingerom godine 1988. izdala je dokument u kojem je navedeno da svaki onaj (svećenik ili laik) tko snima ono što se govori u ispovijedi ili tko putem sredstava društvenog priopćavanja razotkrije sadržaj ispovijedi biva automatski ekskomuniciran.
Dakako, strah od Crkvene kazne mnogima ne znači puno, pa je stoga CNA razgovarao s Davidom Choffnesom, izvršnim direktorom Instituta za kibernetičku sigurnost i privatnost pri Sveučilištu Northeastern u Bostonu, kako bi dobio odgovor na pitanje koliko pametni telefoni ugrožavaju našu privatnost.
Choffnes i njegovi kolege u dva istraživanja obavljena 2018. i 2020. ispitali su više od 17.000 aplikacija u pokušaju da dobiju informacije o potencijalom curenju medijskih sadržaja.
Iako je njihova analiza otkrila neke sigurnosne rizike, “nismo pronašli dokaze da aplikacije potajno snimaju zvuk s mikrofona našeg telefona”, istaknuo je Choffnes.
Situacija je ponešto drugačija kada su u pitanju pametni zvučnici, uređaji koji se pale nakon što korisnik izgovori određenu “ključnu riječ”, te zatim snimaju zvučni zapis kako bi izvršili pojedinu naredbu. Choffnes je upozorio da se pametni zvučnici mogu neočekivano aktivirati bez znanja korisnika jer misle da je “ključna riječ” izgovorena.
Što se tiče toga hoće li bilo koji stvarni čovjek ikada čuti te snimke, Choffnes je primijetio da je bilo slučajeva u kojima su privatni razgovori bili dostupni trećoj strani koja ih je slušala u svrhu poboljšanja točnosti glasovnog asistenta za prepoznavanje govora. No, sve u svemu, američki stručnjak nije previše zabrinut.
“Ukratko, mislim da je uvijek dobra ideja biti oprezan, ali ne mislim da bi ovo [tajno snimanje putem pametnih telefona] trenutačno trebalo biti primarna briga za korisnike pametnih uređaja”, nastavio je.
“S druge strane, mislim da postoji velika vrijednost u uklanjanju tehnologije iz prostora koji bi trebali biti privatni – ne samo zbog privatnosti, već i zbog mira i uklanjanja distrakcija.”
Choffnes je dodao kako je važno istaknuti da pristup mobilnih aplikacija našim mikrofonima “obično nije najveća prijetnja privatnosti”, te da se opasnosti kriju na mjestima na koja ponekad ne obraćmo pozornost.
“S obzirom na to koliko su vjera i vjerske aktivnosti osjetljive i osobne, mislim da je ovo važno za svećenstvo i vjernike: dvaput razmislite o instaliranju aplikacija, pokušajte pročitati sitna slova ako možete [i] nemojte davati dopuštenja koja nisu potrebna” rekao je.
Što se tiče službenih crkvenih reakcija u SAD-u na ovo pitanje, zasad još nije bilo zabrana zbog straha od “prisluškivanja”, ali zabilježeno je da je biskup Lincolna (Nebraska), James Conley, zabranio svojim svećenicima uporabu pametnih telefona u ispovjedaonici radi uklanjanja distrakcija.
Vlč. Caleb La Rue, kancelar biskupije, za CNA je biskupov potez objasnio riječima “Nećete imati telefon na oltaru dok služite misu – zašto biste onda imali telefon dok ispovijedate?”.
La Rue je kazao kako je čuo da su i neke druge biskupije svećenicima zabranile unošenje pametnih telefona u ispovjedaonice zbog straha da bi svećenik “slučajno mogao pritisnuti gumb za snimanje, ili još gore, slučajno nazvati nekoga i tako prenijeti nečiju ispovijed”.
Izvor: Bitno.net