Dobro došli na portal Mreže Riječi
 

Sveta Stolica: Neka se oprosti ili smanji dug za dobrobit svih naroda

“Zabrinjavajuće je da mnoge zemlje u razvoju troše više novca na otplatu duga nego što ulažu u ključne investicije u iskorjenjivanje siromaštva, zdravstvenu skrb, prehranu, čistu vodu i druge osnovne potrebe neophodne za zdravlje i dobrobit svojih stanovnika. Ovo nije samo ekonomska nepravda, već i moralni skandal koji zahtijeva hitnu akciju”, kazao je stalni promatrač Svete Stolice pri UN-u mons. Gabriele Caccia


Stalni promatrač Svete Stolice pri Ujedinjenim narodima mons. Gabriele Caccia na 58. zasjedanju UN-ove Komisije za stanovništvo i razvoj izrazio je zabrinutost zbog nejednakosti koje i dalje postoje među zemljama na polju zdravstva, objavio je Vatican News.

Za promicanje dobrobiti svih naroda, potrebno je zalaganje u korist intrinsičnog dostojanstva svake osobe, politike koje stavljaju obitelj u središte zajedno s ekonomskom pravdom

Osiguravanje zdravog života i promicanje dobrobiti za sve, u svim životnim dobima“ tema je 58. sjednice UN-ove Komisije za stanovništvo i razvoj, na kojoj je u srijedu, 9. travnja u New Yorku govorio i stalni promatrač Svete Stolice pri Ujedinjenim narodima mons. Gabriele Caccia.

“Unatoč značajnom napretku u poboljšanju zdravlja i dobrobiti stanovništva u posljednjim desetljećima, Sveta Stolica s ozbiljnom zabrinutošću ističe zdravstvene izazove koji i dalje postoje, posebice za najranjivije skupine. Mortalitet djece ostaje neprihvatljivo visok u mnogim krajevima, a milijuni djece mlađe od pet godina godišnje umiru od uzroka koji se mogu spriječiti kao što su pothranjenost i zarazne bolesti. Stope smrtnosti majki također su i dalje previsoke, a napredak stagnira od 2015. godine”upozorio je nadbiskup Caccia.

Dodao je da je neophodno da izazovi osiguravanja zdravog života i promicanja dobrobiti ne budu reducirani samo na tehnička pitanja, nego je potreban holistički pristup koji prepoznaje i priznaje primat ljudske osobe i njezino Bogom dano dostojanstvo u svakom stadiju života.

“Fokusiranjem na cjeloviti razvoj ljudske osobe mogu se stvoriti uvjeti u kojima će pojedinci i zajednice moći napredovati u svim vidovima života. Obitelj mora biti u središtu tih nastojanja. Kao prirodna i temeljna stanica društva, obitelj ima nezamjenjivu ulogu u osiguravanju zdravog života i promicanju dobrobiti. Obitelj oblikuje fizičku, emocionalnu i duhovnu dimenziju pojedinca. Ona je prva škola ljudskih vrlina, u kojoj se djeca uče solidarnosti, odgovornosti i brizi za druge. Obitelj također pruža primarnu skrb za one koji su najpotrebitiji, uključujući djecu, starije osobe i osobe s invaliditetom”, podsjetio je mons. Caccia.

“Sveta Stolica poziva da se daje prednost politikama koje jačaju i podupiru obitelji, prepoznavajući da su obitelji temeljni kamen zdravog i prosperitetnog društva. Politike koje podržavaju stabilnost, jedinstvo i prava obitelji stvaraju uvjete potrebne za dobrobit svih njezinih članova i promiču zajedničko dobro. Stoga, osiguravanje zdravog života i promicanje dobrobiti zahtijeva stavljanje obitelji u središte svih tih nastojanja”, rekao je nadbiskup Caccia te je naglasio da se za osiguranje zdravlja i dobrobiti svih, mora priznati i suočiti s dubokim nejednakostima između razvijenih zemalja i zemalja u razvoju: “Primjerice, pristup zdravstvenoj skrbi ostaje nejednak, a milijuni ljudi u zemljama s niskim prihodima ne mogu si priuštiti niti osnovnu medicinsku skrb. Ova nejednakost dodatno se pogoršava zbog ogromnih dugova koje zemlje u razvoju moraju podnositi. Zabrinjavajuće je da mnoge zemlje u razvoju troše više novca na otplatu duga nego što ulažu u ključne investicije u iskorjenjivanje siromaštva, zdravstvenu skrb, prehranu, čistu vodu i druge osnovne potrebe neophodne za zdravlje i dobrobit svojih stanovnika. Ovo nije samo ekonomska nepravda, već i moralni skandal koji zahtijeva hitnu akciju.”

“U ovoj godini Jubileja koji slavi Katolička Crkva, papa Franjo ponovio je poziv bogatim državama da oproste dug zemljama koje ga nikada neće moći vratiti. Značajno olakšanje duga omogućilo bi zemljama u razvoju stvaranje prostora za kritične investicije, uključujući i u zdravstvo. Takav čin solidarnosti pomogao bi osigurati zdrav život i dobrobit za sve, u svim životnim dobima”, podsjetio je nadbiskup Caccia.

“Sveta Stolica ponavlja da promicanje zdravlja i dobrobiti uvijek mora početi čvrstim zalaganjem za inherentno dostojanstvo svake osobe, u svakom stadiju života, od začeća do prirodne smrti. Poštujući to načelo, promičući ulogu obitelji i zalažući se za ekonomsku pravdu, može se jamčiti dobrobit svih”, zaključio je stalni promatrač Svete Stolice pri UN-u mons. Gabriele Caccia.

Izvor: IKA

Post Tags
Share Post