Kritika površnosti i lažnih vrijednosti
Naviještaj Kraljevstva nebeskog i briga za one koji se nalaze na marginama društva nisu jedine teme koje je Isus u svom nastupu otvara. U tri godine Njegova javnog djelovanja vidimo nebrojne zgode u kojima Krist ulazi u direktan sukob s predstavnicima vjerskih i sekularnih institucija što je u konačnici rezultira njegovom smrću na križu. U temeljima svih ovih sukoba kriju se dvostruka mjerila, kao i monopolizacija božjega zakona, kroz koju pojedinci poput farizeja i pismoznanaca nastoje istaknuti svoju svetost i pravednost u odnosu na grešnost kako pojedinaca, tako i cjelokupnog naroda.
Primjere Isusove kritike površnosti i lažnih vrijednosti možemo vidjeti u njegovim izjavama poput: Tako i kad molite, ne budite kao licemjeri. Vole moliti stojeći u sinagogama i na raskršćima ulica da se pokažu ljudima. Zaista, kažem vam, primili su svoju plaću. (Mt 6, 5); Jao vama pismoznanci i farizeji! Licemjeri! Nalik ste na obijeljene grobove. Izvana izgledaju lijepi, a iznutra su puni mrtvačkih kostiju i svakojake nečistoće (Mt 23, 27); “Nije li pisano: Dom će se moj zvati Dom molitve za sve narode? A vi od njega načinili pećinu razbojničku! (Mk 11, 17) itd.
Isus, od početka svog javnog djelovanja, kontinuirano poziva na nutarnju promjenu srca, a ne na slijepo slijeđenje ili izvanjsko štovanje slova Zakona. Pod pretpostavkom da bi Isus koristio danas dostupne društvene mreže možemo samo zamisliti kako bi izgledali njegovi videozapisi na Instagramu ili TikToku-u. Koristeći se različitim elementima pripovijedanja (eng. storytelling) Isus bi, na vizualan način, prikazao primjere ljudi čiji se život promijenio kada su prepoznali pravu svrhu vjere nadilazeći formalizam i ritualizam. Oni bi također uključivali osobna svjedočanstva učenika ili pratitelja o tome kako su u osobnom odnosu s Bogom pronašli nutarnji Mir i istinsku Radost.
Izgradnja boljeg sutra
Društvene mreže predstavljaju dobar alat za otvaranje pitanja i pokretanje rasprava o temama s kojima se pojedinci i zajednice svakodnevno bore poput: društvene nepravde, ekonomskog i duhovnog siromaštva, diskriminacije pojedinaca i zajednica, ekoloških pitanja itd. Možda su upravo Facebook, Twitter, Instagram digitalne platforma preko koje bi Isus okupljao svoje sljedbenike, organizirao susrete i dobrotvorne akcije te predlagao konkretna društvena rješenja.
U Novom zavjetu više puta čitamo kako apostoli, kao i drugi njegovi pratitelji, pristupaju Isus s molbom za razjašnjenjem određene situacije ili konkretnim pitanjem na koje sami nemaju odgovor: Gospodine, koliko puta da oprostim bratu svomu ako se ogriješi o mene? Do sedam puta? (Mt 18, 21); Kad bijaše nasamo, oni oko njega s dvanaestoricom pitahu ga o prispodobama (Mk 4, 10); Jednom je Isus na nekome mjestu molio. Čim presta, reče mu jedan od učenika: »Gospodine, nauči nas moliti kao što je i Ivan naučio svoje učenike. (Lk 11, 1).
Nije teško zamisliti tj. premjestiti ove događaje ili pitanja u digitalan svijet – formu pitanja i odgovora (eng. Questions and Answers // Q&A). Kao što je Isus fizički okupljao svoje učenike oko sebe i pružao im odgovore na njihove upite, vjerojatno bi danas u digitalnom svijetu organizirao privatne (i javne) videopozive s istom nakanom. Svrha ovih susreta bila bi raznolika i ovisila o zajednici kojoj je upućena: potlačenima utjeha, uplašenima ohrabrenje, zbunjenima odgovor, revnima poticaj … Upravo ove digitalne zajednice predstavljaju početnu točku ili sjeme iz kojega sutra, kroz ulaganje i rast, izrasta plodonosno stablo ispunjeno plodovima koji mijenjaju svoju obitelj, školu, zajednicu i društvo.
Zaključak
Da, Isus bi koristio društvene mreže da je u našem vremenu vršio svoje javno poslanje. Njegov navještaj Kraljevstva nebeskog, ljubav prema marginaliziranima, otpor naspram lažnih vrijednosti i briga za bolje sutra potakli bi ga na korištenje svih raspoloživih resursa. U moru iskrivljenih informacija, lažnih influencera i digitalne distrakcije, On bi nas podsjećao kako je istinska povezanost s Bogom i bližnjima ono što je potrebno za ispunjenje čovjekova srca te ostvarenje njegova poslanja na svijetu:
Čovjek je na zemlji da Boga upozna, ljubi i njemu služi, te tako dođe u nebo.
dr. sc. Nenad Palac