Idi i obnovi moju Crkvu
Crkva se od prvih stoljeća morala boriti protiv onih koji su krivovjerjem pokušali iskriviti njezine temelje. Zahvaljujući „doprinosu“ ovih pojedinaca, kao i crkvenim apologetima, mi danas imamo Vjerovanje u kojem se jasno i neupitno razlaže polog vjere koji je utemeljen kako na Pismima tako i na Tradiciji. Nažalost i danas postoje pojedinci koji, pod krinkom „vjernosti izvornoj Crkvi“, pokušavaju rastači ono što je utemeljeno na čvrstoj stijeni – Kristu.
Ovakvi pokušaji značajno su suptilniji u današnjem digitalnom svijetu nego što je to slučaj u prvim stoljećima kršćanstva. Tako na društvenim mrežama možemo pronaći primjere (katoličkih) influencera koji dovode u pitanje sve vezano za trenutno stanje u Crkvi. Bilo da se radi o odlukama pojedinih svećenika, biskupa, pape, vjerskim istinama ili generalnim načinom nošenja Crkve s izazovima modernog vremena. Njihov sadržaj počiva na farizejskom prokazivanju tuđih pogrešaka i isticanju vlastite pravednosti pred grešnošću drugih. Često su spremni i prilagoditi određene biblijske tekstove, crkvenu tradiciju te sadržaj vjere na onaj način koji odgovara njihovom osobnom narativu.
Možda nam u ovom prosudbenom koraku može pomoći primjer svetog Franje, jednog od velikana „mračnog doba Crkve“, koji unatoč izvanjskim okolnostima nastoji graditi namjesto rušiti. Na kraju krajeva kamenje digitalnog doba – (lažni) profili, komentari, dijeljenje i prijavljivanja sadržaja – predstavljaju materijal iste naravi koji u jednakoj mjeri može poslužiti kako za kažnjavanje tako i za gradnju. Premda je i sveti Franjo bio u mnogočemu ražalošćen pogreškama pojedinaca, njegov pristup problemu nije bio rušilačke naravi. On sam je svjestan vlastite ograničenosti i grešnosti no istovremeno nastoji promijeniti svijet oko sebe počevši od svojega Asiza. S Božjom pomoći, uz osobno zalaganje i potporu subraće njegov rad je nadišao granice ovog malenog grada te zahvatio kulturu srednjovjekovnu kulturu.
Pri potrazi za duhovnim vodstvom u digitalnom svijetu postavimo si drugo pitanje: na koji način ovaj pojedinac gleda na Crkvu – kao majku ili maćehu? Jesu li njegove kritike grešnosti pojedinaca u Crkvi u službi izgradnje ili rušenja
Sve provjeravajte, dobro zadržite
U digitalnom svijetu, vjernici će se često suočavati s mnoštvom informacija koje na prvi pogled mogu izgledati pouzdano i korisno. Razlučivanje duhova u takvim okolnostima postaje primarno i nužno oruđe kako bi mogli razlikovati autentično duhovno vodstvo od zavodljivih duhovnih sadržaja. Pri tom procesu od velike nam pomoći mogu biti riječi apostola Pavla: “Sve provjeravajte, dobro zadržite” (1 Sol 5,21).
Digitalna kultura, zbog svoje otvorenosti i brzine komunikacije, često postavlja pitanja koja nužno zahtijevaju razvoj kritičkog stava. Mnogi samoprozvani duhovni vođe ili (katolički) influenceri prezentiraju svoje stavove kao apsolutnu istinu, ne ostavljajući prostora za dublje promišljanje pratiteljima. Upravo zbog toga svaki vjernik mora biti pažljiv pri odabiru izvora informacija, postavljajući si iznova pitanje: odražava li ovaj sadržaj crkveni nauk? Potiče li me na slijeđenje Istine i razvoj Ljubavi prema Bogu i bližnjemu? Vjernici trebaju, dakle, težiti prema razumijevanju cjelokupne poruke, u svjetlu crkvene tradicije i autentičnog crkvenog nauka, umjesto da se povode za izoliranim tvrdnjama.
***
Na kraju, kao glavni uzor svakom kršćaninu u digitalnom svijetu ostaje nam samo mjerilo osobe Isusa Krista. Njegov život i svjedočanstvo pozivaju nas na služenje Bogu i drugima, a ne na manipulaciju i promociju osobnih stavova. U trenutcima kada sumnjamo u vjernost i ispravnost onoga što gledamo ili slušamo zapitajmo se približava li nas taj sadržaj Kristu ili udaljava od njega jer „naš Bog nije Bog nesklada, nego Bog mira“ (1 Kor 14,33).
dr. sc. Nenad Palac
Photo by Grant Whitty on Unsplash