Dobro došli na portal Mreže Riječi
 

Svjetlost u digitalnom svijetu: duhovne vođe na mreži

U današnje doba, kada digitalni svijet sve više preuzima (glavnu) ulogu u našim životima, postavlja se pitanja postoji li mjesto za duhovno vodstvo u ovim neistraženim vodama. Digitalna dimenzija naših života često je ispunjena neistraženim labirintima različitih ideja, informacija, vjerovanja pa i predatora spremnih iskoristiti lakovjernost i duhovnu glad vjernika. U ovoj kolumni pokušat ćemo dati odgovor na pitanja kako se postaviti prema ovim izazovima i kako pronaći duhovno vodstvo u digitalnom svijetu.

Po plodovima ćete ih prepoznati

Globalna pandemija uzrokovana širenjem virusa COVID-19 doprinijela je dodatnoj ovisnosti o digitalnim alatima i platformama. Susreti licem postali su gotovo nemogući – koliko zbog obvezne distance, toliko zbog nošenja maski. Pred tim izazovima, brojne župe u Hrvatskoj svakodnevno su prenosili svetu misu zahvaljujući modernim sredstvima društvene komunikacije. Na ovaj posredan (digitalan) način nastojalo se doskočiti datim okolnostima i održati vjernički duh snažnim u izvanrednim prilikama. U tim mjesecima, među samim vjernicima, osjetila se značajna glad za sakramentima. O izazovnosti ovog vremena najbolje svjedoči slika praznog trga svetog Petra i usamljenog pape Franje kako moli za okončanje pandemije (OVDJE).

Nažalost, nakon povratka u „normalno-normalno“ ona glad za svetim kao da je postepeno iščezla, a prisutnost vjernika u župnim klupama nije se značajno pojačala. Unatoč ovakvom ishodu brojni su svećenici u Hrvatskoj prepoznali snagu digitalnih platforme kao područja (dodatnog) apostolata. Kvalitetan primjer ovakvog služenja vidimo u konventualcu fra Ivanu Mariju Lotaru koji kroz svoj youtube kanal „askfrapriest“ odgovara na pitanja i nedoumica vjernika i pratitelja. Susrećući se s pratiteljima, posredstvom sredstava društvene komunikacije, fra Ivan Marijo nastoji pružiti onima koji ga slušaju ne samo odgovor, već utjehu i nadu u datim okolnostima. Njegov pristup i odgovori ukorijenjeni su u crkvenom nauku i tradiciji te usmjeravaju slušatelje prema konačnom odredištu zajedništvu oko euharistijskog stola – kada date okolnosti dopuste. S druge strane, u isto vrijeme, nailazimo na negativne primjere laika, redovnika i svećenika koji koriste ovo stanje zbunjenosti kako bi promovirali svoju osobnu ili ideološku agendu. Metode kojima se ti pojedinci služe nose sa sobom plodove podjele koje dovodi do razdora između vjernika na one pravedne i nepravedne.

U potrazi za duhovnim vodstvom u digitalnom svijetu postavimo si prvo pitanje: (i pogledajmo komentare ispod videa/objave) koji su plodovi njihova govora? Jesu li ovi pojedinci usmjereni prema (samo)promociji određene ideologije ili poput Ivana Krstitelja pokazuju prema Isusu Kristu?   


dr. sc. Nenad Palac