Dobro došli na portal Mreže Riječi

Supružnici: rečenica koju treba reći da vaš/a suprug/a prestanu koristiti mobitel

Najbolji način da supružnici izbjegnu sukobe vezane uz korištenje mobitela bio bi da dogovorno izaberu opciju “način rada u zrakoplovu”.

“Uvijek si na mobitelu!” Sve češća je kritika među parovima koja pokazuje koliko u određenim trenutcima jedno može biti povrijeđeno nepažnjom ili čak ravnodušnošću drugoga. To je ono što Anglosaksonci nazivaju “phubbing”: ignoriranje ili odbijanje osoba koje vas okružuju zbog zaokupljenosti mobitelom. Argumenti: potreba za opuštanjem nakon radnog dana, odgovaranje na e-poštu zbog posla, organiziranje ili pomaganje u organizaciji izleta… Međutim, zbog pretjeranog korištenja mobitela može doći do frustracije, ljutnje ili povrijeđenosti, što šteti odnosu. To može biti i bijeg od veze što samo govori o narušenom odnosu među supružnicima. Prvi korak je prepoznati razloge koji supružnike  navode da više vremena provode uz mobitel nego jedno s drugim. Nedostaje li im želje da nešto podijele između sebe, postoji li neki stvarni razlog ili puka potreba za opuštanjem?

Prema istraživanju Ipsosa, 61% mladih parova (25-35 godina) smatra da im mobitel oduzima previše vremena u zajedničkom životu, no ni stariji parovi nisu pošteđeni. Mnogi se parovi žale zbog štete koju uzrokuje sveprisutnost mobitela, no malo ih je uspjelo dogovoriti pravila o njihovom ograničenom korištenju. U upitniku se navodi nekoliko zdravorazumskih pravila: 1) pravilo “za stolom” (nikad ne koristite mobitel dok ste za stolom), 2) pravilo “povjerenja” (ne gledajte jedno drugom u mobitel), 3) pravilo “film” (nikada ne koristite mobitel kad gledate film), 4) pravilo “privatni život” (ne javljajte se na poziv s posla vikendom ili navečer), 5) pravilo “spavaća soba” (držite mobitel izvan spavaće sobe). No očito je da ova pravila parovovima nisu uvjerljva jer ih smatraju prezahtjevnima.

“Večeras biramo način rada u zrakoplovu”

Ako vam je teško odoljeti iskušenju, bolje je izabrati način rada u zrakoplovu. Zaključak je to iz provdenog istraživanja. “Mladi bi prije umrli nego bili nedostupni ili ograničeni”, ističu autori istraživanja. Pa zašto jednostavno ne izabrati “načina rada u zrakoplovu”? Bez obavijesti, davanja ili primanja usluga i iskušenja. To je rješenje koje se čini najprikladnijim za očuvanje kvalitetnog vremena udvoje.

Ostaje definirati pravila s kojima se supružnici slažu: „načina rada u zrakoplovu” vikendom, navečer od određenog vremena, za stolom…? Definiranje pravila omogućuje vam da podsjetite voljenu osobu da je “večeras način rada u zrakoplovu”. Definiranjem pravila možete unaprijed spriječiti  ili izbjeći razočaranje ili frustraciju i da se postavite u skladu s tim. E-mail koji trebate poslati ili ona nogometna videa za gledanje čekat će do kraja digitalne stanke. I nedvojbeno će vam se u tom vremenu bez mobitela dogoditi najljepši razgovori!

Pitanje za razmišljanje: Kako bi od djece tražili da razmjerno koriste mobitele ako to sami niste u stanju učiniti?



dr. sc. Angelina Gašpar

Izvorni članak:

https://fr.aleteia.org/2024/07/08/couple-la-phrase-a-dire-pour-que-son-conjoint-decroche-de-son-telephone