Dobro došli na portal Mreže Riječi
 

Obitelj – Božji dar

Svibanj je mjesec brojnih obiteljskih okupljanja. Redovito baš u svibnju budu proslave Sv. pričesti, Sv. krizme, bude i vjenčanja i krštenja, a sve su to prigode kad se okupljaju prijatelji i kumovi, kad je tu cijela obitelj. U mjesecu svibnju obilježava se i Međunarodni dan obitelji pa evo prigode za kratko promišljanje o obitelji. Desmond Tutu, južnoafrički aktivist i umirovljeni anglikanski nadbiskup kaže: „Ne birate vi članove svoje obitelji. Oni su Božji dar vama, kao što ste i vi Božji dar njima.“ 

Netko je obitelj opisao u dvije riječi – „jedinstvena stvarnost“. Obitelj nisu samo ljudi, to su osjećaji. Obitelj je bila i uvijek će biti ključni zaštitni faktor za razvoj zdravog pojedinca. Ono što pozitivni utjecaj obitelji jača su čvrste i pozitivne obiteljske veze. Obilježava ih i visok stupanj bliskosti među partnerima ali i zreo odnos prema djeci. Obilježja zdravog odnosa u obitelji isključuju svako pretjerivanje pa čak i u brižnosti i nježnosti. Istraživanja pokazuju kako članovi obitelji u današnje vrijeme međusobno razgovaraju u prosjeku tek 7 minuta!? Koliko informacija možemo razmijeniti u tako kratkom vremenu? Ti razgovori, ako se uopće mogu nazvati razgovorima, osuđeni su površnost i na naviku i vode otuđenju u obitelji.

Nepoznati autor poručuje: “Danas ne tražim savršenstvo. Ne tražim ni bogatstvo ni velike riječi. Tražim te obične dane kad smo svi pod istim krovom, kad se kuha nešto fino, kad se smijemo bez razloga. Jer to je dom. To je ljubav. To je sve. Grlite svoje. Recite im da ih volite. Ne čekajte posebne prilike. Jer obitelj… to je jedna od rijetkih stvari koja vrijedi i kad sve drugo izgubi sjaj.”

Najjači adut zdravoj obitelji je stabilna veza među roditeljima te jasna granica među generacijama. U knjizi ‘Ljubav i partnerstvo’ dr. Andreas Laun, moralni teolog, piše: „Gledamo li na značenje ljubavi za uspjeh braka i svetost partnera, onda je ljubav važnija od rađanja i u tom je smislu ‘prvi’ smisao braka. Možemo promatrati rađanje djeteta u ovoj ili onoj perspektivi i uspoređivati jedno s drugim, ali ih ne smijemo suprotstavljati! To je besmisleno, kao i pitanje što je ‘važnije’, oko ili uho!“. – Nije li dijete najsigurnije kada ono osjeti snažnu ljubav i povezanost roditelja?!

Sjećam se kako sam kao studentica na jednom predavanju bila iznenađena rezultatima istraživanja da djeca rastavljenih roditelja više pate nego djeca čiji su roditelji preminuli, jer roditelji ne biraju umrijeti ali mogu izabrati kako će se slagati. O tome smo razgovarali i poslije predavanja, a među nama je bilo studenata iz potpunih obitelji, kao i onih koji su odrastali bez roditelja, a bilo je i onih rastavljenih roditelja i potvrdilo se naše tadašnje saznanje. Oni koji su bili djeca rastavljenih roditelja najviše su se bojali sklapanja budućih obitelji vođeni lošim iskustvom svojih roditelja. Drago mi je da danas svi mi, te moje kolege sa studija, imamo svoju obitelj. Potpuna i zdrava obitelj je najveći dar koji pružamo svojoj djeci za njihov sadašnji ali i budući život.

Usprkos promjenama u obitelji tijekom vremena, ali i promjenama u društvu s kojima se obitelj susreće, onaj istinski koncept obitelji je zapravo ostao isti. Obitelj je mjesto kojem se radujemo. Svaka je obitelj posebna i jedinstvena stvarnost, ima svoj prirodni ritam, nalazi svoja rješenja za svoje situacije koja odgovaraju njezinim članovima i u često zahtjevnoj svakodnevici. Članovi obitelji nalaze sklad i mir u međusobnoj podršci i zajedništvu.

Dostojevski poručuje: „Voljeti nekog čovjeka znači vidjeti ga onako kako ga je Bog zamislio“. A Bog uvijek zamišlja najbolje i savršeno! Stoga, otkrijmo i poštujmo članove svoje obitelji kao ono najbolje što nam je darovano. To im često govorimo i djelom pokazujmo.

.


Nikolina Vugdelija, prof. pedagogije

Photo by Helena Lopes on Unsplash